Sofas
-
Bolsena 5560338 Sofa
(Sofas - Stationary)Few sofas demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and expertly matched faux leather upholstery that's sure to please. A two-tone effect enhances the depth of color for a uniquely rich appeal. Every inch of this striking piece is tailored to perfection, with clean, refined lines that take contemporary design to a new level.
$869.95
$1,489.95
Save $620.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Bolsena |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Caramel |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Body: 65% polyester and 35% PVC • Body: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Loose seat cushions; attached boxed back cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Corrected grain leather; two-tone sauvage effect enhances the depth of the color while replicating the effect of a wax pullup leather • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 85 inch(es) / 215.9 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 131 lb(s) / 59.42 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 85 inch(es) / 215.9 cm |
| Height | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Depth | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Weight | 136 lb(s) / 61.69 kg |
| Volume | 60 cu. ft. / 1.70 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052850086 |
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,409.95
Save $1,010.00
$1,399.95
Bleckley PCU1200118 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining loveseat with console combines supple + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this seating package ties your transitional seating area + More
-
$1,859.95
Save $770.00
$1,089.95
Lorrenton PC9022042A Glider Power Reclining with Audio System
(Recliners - Power)Are you ready to immerse yourself in the ultimate home theater experience? Whether you’re streaming a series, + More
-
Flair and function are packed into one small package with this accent ottoman. Faux leather upholstery lends + More
-
$659.95
Save $270.00
$389.95
Freybourne Next-Gen Nuvella A3000736 Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Your love for low-maintenance lounging can take an unexpected turn with this Next-Gen Nuvella™ swivel accent + More
-
Few rocker recliners demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather + More
-
Few loveseats demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
-
Few sofa sleepers demand attention like this one. It's wrapped in a combination of high-quality leather and + More
